
LI-ION BATTERY CHARGER (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• For charging TOLSEN 20V 4.0Ah battery 87474
• Charging TOLSEN 20V 4.0 Ah battery in 60 minutes
• LED battery power indicator
• Packing: color box
| Rated power | 120W |
| Output voltage | 20VDC |
| Input voltage | 120VAC |
| Frequency | 60Hz |
| Charging current | 4.0A |
| QTY./CARTON | 12 |
| STOCK NO. | 87482 |
SKU:
87482
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Metal keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
1pc 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-500/0-2000min-1 |
| Chuck capacity | 2-13mm (1/2”) |
| Max. torque | 58 N.m (513in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 38mm (1-1/2”) |
| Max. drilling capacity in steel | 13mm (1/2”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87252 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT DRIVER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• 1/4" hexagonal tool holder
• Electronic speed adjustment
• Variable torque
• Reverse function
• Integrated LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2900min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 200 N.m (148ft.lbs.) |
| Chuck type | 1/4" Hex |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87256 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
