

















12V LI-ION CORDLESS DRILL
• CE approval
• Voltage: DC 12V
• Power: Li-ion, 1x 1500mAh (#79049)
• No-load speed: 0-400rpm / 0-1500rpm
• Clutch: 18+1 setting rings
• Max torque: 28N.m.
• Chuck: 10mm keyless chuck
• Switch: forward & reverse
• Charger : AC 100-240V,50/60Hz European type plug (#79048)
• Charging time: 2h charging
• 3 lever LED battery power indicator and one power light
• Soft grip handle
• Packed in color box
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79041 | 12V/10mm | 10 |
SKU:
79041
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT WRENCH (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• LED battery power indicator
• Integrated LED light
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 300 N.m (244ft.lbs.) |
| Square drive | 1/2" |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87258 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS HEDGE TRIMMER
• CE approval
• Diamond-ground blade teeth on both sides
• 65Mn blade increases cutting capacity
• Electronic quick stop of the blade
• Low-vibration design
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| Cutting length | 450mm (18") |
| Cutting strength | Ø18mm(3/4”) |
| Strokes | 0-2000SPM |
| Net weight | 2kg (4.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87370 |
