


20V LI-ION CORDLESS GLUE GUN
• CE approval
• Ergonomic handle for efficient operation
• LED light
• Accessories
3pcs glue sticks 11.2x150mm
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Rated voltage | 20V |
| Working current | 2.0A |
| Input power | 60W |
| Heat up time | 3 mins |
| Maximum temperature | 200°C |
| Glue stick diameter | 11.2mm |
| Gluing capacity | 13-18g/min |
| QTY./CARTON | 10 |
| STOCK NO. | 87316 |
SKU:
87316
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
20V LI-ION CORDLESS CHAIN SAW
20V LI-ION CORDLESS HEDGE TRIMMER
• CE approval
• Diamond-ground blade teeth on both sides
• 65Mn blade increases cutting capacity
• Electronic quick stop of the blade
• Low-vibration design
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| Cutting length | 450mm (18") |
| Cutting strength | Ø18mm(3/4”) |
| Strokes | 0-2000SPM |
| Net weight | 2kg (4.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87370 |
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |
