


















16V LI-ION CORDLESS DRILL
• CE approval
• Voltage: DC 16V
• Power: Li-ion, 2x 2000mAh (79084)
• No-load speed: 0-400rpm / 0-1400rpm
• Clutch: 19+1 setting rings
• Max. torque: 45N.m
• Chuck:10mm keyless chuck
• Switch: forward & reverse
• Charger : AC 100-240V,50/60Hz European type plug (79085)
• Charging time: 1h charging
• 3 lever LED battery power indicator and one power Light
• Soft grip handle
• Packing: BMC with color sleeve
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79081 | 16V | 5 |
SKU:
79081
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Metal keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
1pc 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-500/0-2000min-1 |
| Chuck capacity | 2-13mm (1/2”) |
| Max. torque | 58 N.m (513in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 38mm (1-1/2”) |
| Max. drilling capacity in steel | 13mm (1/2”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87252 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS PRUNING SHEARS (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• SK5 cutting blade
• Shear capacity adjustment
• Electronic speed
• Soft grip
• With wrist strap
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: BMC + color sleeve
| Voltage | 20V |
| Shear capacity | 20/30mm (3/4"/1-1/4") |
| Net weight | 2.4kg (5.3lbs) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87380 |
