


20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• 3pcs drill bits: 6x150mm, 8x150mm, 10x150mm
• 2pcs chisels: 13x230mm (Hexagonal Point Chisel), 20x230mm (Flat Chisel)
• 1pc 190mm hexagonal guide rod
• Battery & Charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-5500bpm |
| Impact energy | 2.8J |
| Drill diameter in concrete | 24mm |
| Drill diameter in steel | 13mm |
| Drill diameter in wood | 40mm |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87270 |
SKU:
87270
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS PRUNING SHEARS (INDUSTRIAL)
2.0Ah LI-ION BATTERY PACK
3.6V CORDLESS SCREWDRIVER
• CE approved
• Voltage: 3.6V
• Power: Li-ion, 1300mAh
• No-load speed: 180rpm
• Max. torque: 3Nm
• Chuck: 1/4" (6.35mm)
• Charger: AC100-240V, 50/60Hz Europlug
• Charge time: 3-5 hours
• Switch: forward & reverse
• 18pcs 25mm screwdriver bits:
Slot: 3, 4, 5
Philips: PH0, PH1, PH2
Pozidriv: PZ0, PZ1, PZ2
Hex: H2.0, H2.5, H3.0, H4.0
Torx: T8, T10, T15, T20, T25
• 2pcs 50mm screwdriver bits:
Slot: 4
Philips: PH2
• 3pcs HSS twist drill bits: 2, 2.5, 3mm
• 1pc 60mm mannetic bit holder
• Packing: double blisterr
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79010 | 3.6V | 4 |
20V LI-ION CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL) (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
UL approval
Voltage: DC20V
Power: Li-ion, 2*2000mAh
No-load speed:0--400rpm/0—1500rpm
Clutch: 18+1 setting rings
Max torque: 337 in.lbs.
Chuck: 3/8" keyless chuck
Switch: forward & reverse
Charger : AC 100-240V
Charging time: 1h fast charging
Two batteries included
Motor brake
3 level LED battery power indicator and one LED power Light
Ergonomic grip design
Including 13pcs accessories
1 pcs Magnetic nut socket
6 pcs bit: PH1,PH2,PZ1,PZ2, 5mm,6mm
6 pcs drill bits: 1.5,2,3,4,5,6mm
Packed in blow mould case
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79215 | 20V | 4 |
