
12V LI-ION IMPACT DRIVER (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Switch: forward & reverse
• 3 level LED battery power indicator and one power Light
• Power: Li-ion 1x1500mAh
• Charger :100-240VAC, 1hr fast charging
• Soft grip handle
• Packing: color box
| Voltage | 12V |
| No-load speed | 0-2400min-1 |
| Impact rate | 3100 ipm |
| Max. torque | 885in.lbs. |
| Chuck type | 1/4″(6.35mm) Hex |
| QTY./CARTON | 10 |
| STOCK NO. | 79214 |
SKU:
79214
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Metal keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
1pc 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-500/0-2000min-1 |
| Chuck capacity | 2-13mm (1/2”) |
| Max. torque | 58 N.m (513in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 38mm (1-1/2”) |
| Max. drilling capacity in steel | 13mm (1/2”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87252 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS HAMMER DRILL (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Metal keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 3 modes (screwdriving / drilling / impact drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
HSS drill bits: 3,4,5,6mm
Masonry drill bits: 5,6,8mm
6pcs bits: 5mm,6mm,PH1,PH2,PZ1,PZ2
1pcs magnetic nut socket: 1/4"x60mm
• Packing: BMC+color sleeve
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-500/0-2000min-1 |
| Impact rate | 8000/32000 bpm |
| Chuck capacity | 2-13mm (1/2”) |
| Max. torque | 58 N.m (513in.lbs.) |
| Clutch | 21+1+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 38mm (1-1/2”) |
| Max. drilling capacity in steel | 13mm (1/2”) |
| Max. drilling capacity in concrete | 13mm (1/2”) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87254 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS RECIPROCATING SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Stroke rate regulation
• Lock-off function
• Saw blade quick changing system
• Integrated LED light
• Soft grip
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Stroke length | 28mm (1-1/16”) |
| Cutting capacity in wood | 180mm (7”) |
| Cutting capacity in metal | 8mm (1/4”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87280 |
LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CHAIN SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• High chain speed for fast cutting
• Variable speed control trigger
• Quick change chain adjustments system
• Electronic brake + mechanical brake
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 2x20V |
| Output power | 1000W |
| Guide bar length | 14"(355mm) |
| Chain speed | 16m/s & 12m/s |
| Chain pitch | 3/8" |
| Net weight | 3.8kg (8.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87360 |
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |
12V LI-ION CORDLESS DRILL & IMPACT DRIVER SET
• CE/EMC approved
• Contains:
1pc li-ion cordless drill
-Voltage: DC 12V
-Power: Li-ion, 1x1500mAh
-No-load speed: 0-400rpm / 0-1400rpm
-Clutch: 18+1 setting rings
-Max torque: 28N.m.
-Chuck:10mm keyless chuck
-Switch: forward & reverse
-Charger : AC 100-240V, Europlug
-Charging time: 1h fast charging
-3 lever LED battery power indicator and one power
Light
-Soft grip handle
1pc li-ion impact driver
-Voltage: DC 12V
-Power: Li-ion, 1x1500mAh
-No-load speed: 0-2400rpm
-Impact rate: 3100bpm
-Max. torque: 100Nm
-1/4"(6.35mm) quick release bit holder
-3 level LED battery power indicator and one power Light
-Soft grip handle
• Charger : AC 100-240V, Europlug
• Charging time: 1h fast charging
• Packing: Canvas bag with color box
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79038 | 12V | 10 |
