


20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 115mm / 4.5″ |
| No-load speed | 9500min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87276 |
SKU:
87276
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT DRIVER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• 1/4" hexagonal tool holder
• Electronic speed adjustment
• Variable torque
• Reverse function
• Integrated LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2900min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 200 N.m (148ft.lbs.) |
| Chuck type | 1/4" Hex |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87256 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION LED WORK LIGHT
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |
2.0Ah LI-ION BATTERY PACK
90W LI-ION BATTERY CHARGER
20V LI-ION CORDLESS DRILL (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 120VAC 60Hz, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Rated Voltage | 20VDC |
| No-load Speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck Capacity | 10mm (3/8”) |
| Torque Max. | 35N.m (310in.lbs.) |
| Max. Drilling Capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| Max. Drilling Capacity in Wood | 25mm (1”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87401 |