
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL) (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Brushless motorl
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | 7-1/2″ |
| Bore | 5/8″ |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm; 2-7/16″ |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm; 1-3/4″ |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87445 |
SKU:
87445
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT DRIVER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• 1/4" hexagonal tool holder
• Electronic speed adjustment
• Variable torque
• Reverse function
• Integrated LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2900min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 200 N.m (148ft.lbs.) |
| Chuck type | 1/4" Hex |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87256 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CHAIN SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• High chain speed for fast cutting
• Variable speed control trigger
• Quick change chain adjustments system
• Electronic brake + mechanical brake
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 2x20V |
| Output power | 1000W |
| Guide bar length | 14"(355mm) |
| Chain speed | 16m/s & 12m/s |
| Chain pitch | 3/8" |
| Net weight | 3.8kg (8.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87360 |
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |