


20V LI-ION CORDLESS CIRCULAR SAW
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Rated voltage | 20V |
| No-load speed | 3500min-1 |
| Circular saw blade | Ø165mm |
| Bore | Ø20mm & 5/8″ |
| Max. cutting depth at 90° | 53mm |
| Max. cutting depth at 45° | 38mm |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87225 |
SKU:
87225
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION CORDLESS CHAIN SAW
20V LI-ION CORDLESS HEDGE TRIMMER
• CE approval
• Diamond-ground blade teeth on both sides
• 65Mn blade increases cutting capacity
• Electronic quick stop of the blade
• Low-vibration design
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| Cutting length | 450mm (18") |
| Cutting strength | Ø18mm(3/4”) |
| Strokes | 0-2000SPM |
| Net weight | 2kg (4.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87370 |
20V LI-ION CORDLESS PRUNING SHEARS (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• SK5 cutting blade
• Shear capacity adjustment
• Electronic speed
• Soft grip
• With wrist strap
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: BMC + color sleeve
| Voltage | 20V |
| Shear capacity | 20/30mm (3/4"/1-1/4") |
| Net weight | 2.4kg (5.3lbs) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87380 |
20V LI-ION CORDLESS PRUNING SHEARS (INDUSTRIAL)
2.0Ah LI-ION BATTERY PACK
LI-ION BATTERY CHARGER
20V LI-ION CORDLESS DRILL (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 120VAC 60Hz, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Rated Voltage | 20VDC |
| No-load Speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck Capacity | 10mm (3/8”) |
| Torque Max. | 35N.m (310in.lbs.) |
| Max. Drilling Capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| Max. Drilling Capacity in Wood | 25mm (1”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87401 |