
60W BATTERY CHARGER
• CE approval
• For charging TOLSEN 20V 2.0Ah battery 87472
• LED battery power indicator
• Europlug
• Packing: color box
| Rated power | 60W |
| Output voltage | 21VDC |
| Input voltage | 220-240VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging current | 2.0A |
| QTY./CARTON | 50 |
| STOCK NO. | 87484 |
SKU:
87484
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION CORDLESS DRILL
• CE approval
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck capacity | 0.8-10mm (3/8”) |
| Max. torque | 35 N.m (310in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 25mm (1”) |
| Max. drilling capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87212 |
20V LI-ION CORDLESS COMBO KIT
• CE approval
• Contains:
1pc Li-ion cordless drill
Li-Ion battery
Keyless chuck
Step speed selection
Electronic speed adjustment
Reverse function
Variable torque
2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
Belt hook
1pc Li-ion cordless impact wrench
Li-Ion battery
Electronic speed adjustment
Reverse function
Variable torque
LED light
Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery pack
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
LED battery power indicator
• Packing: canvas bag with color box
| Li-ion cordless drill (87211) | |
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck capacity | 0.8-10mm |
| Max. torque | 35 N.m (310in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max.drilling capacity in wood | 25mm (1”) |
| Max.drilling capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| Li-ion cordless impact wrench (87222) | |
| Voltage | 20V |
| Square drive | 1/2" |
| No-load speed | 0-2500 min-1 |
| Impact rate | 3000 ipm |
| Max. torque | 330 N.m (244ft.lbs.) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87240 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT WRENCH (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• LED battery power indicator
• Integrated LED light
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 300 N.m (244ft.lbs.) |
| Square drive | 1/2" |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87258 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
4.0Ah LI-ION BATTERY PACK
LI-ION BATTERY CHARGER
20V LI-ION CORDLESS DRILL (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 120VAC 60Hz, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Rated Voltage | 20VDC |
| No-load Speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck Capacity | 10mm (3/8”) |
| Torque Max. | 35N.m (310in.lbs.) |
| Max. Drilling Capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| Max. Drilling Capacity in Wood | 25mm (1”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87401 |