
DUAL PORT RAPID BATTERY CHARGER
• CE approval
• For charging TOLSEN 20V batteries 87472 & 87474
• Charging 2pcs TOLSEN 20V 4.0 Ah batteries in 120 minutes
• LED battery power indicator
• Europlug
• Packing: color box
| Rated power | 110W |
| Output voltage | 20VDC |
| Input voltage | 220-240VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging current | 4.0A |
| QTY./CARTON | 12 |
| STOCK NO. | 87487 |
SKU:
87487
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
87487-Instruction Manual
DownloadRelated products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CHAIN SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• High chain speed for fast cutting
• Variable speed control trigger
• Quick change chain adjustments system
• Electronic brake + mechanical brake
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 2x20V |
| Output power | 1000W |
| Guide bar length | 14"(355mm) |
| Chain speed | 16m/s & 12m/s |
| Chain pitch | 3/8" |
| Net weight | 3.8kg (8.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87360 |
20V LI-ION CORDLESS CHAIN SAW
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |
2.0Ah LI-ION BATTERY PACK
LI-ION BATTERY CHARGER
3.6V CORDLESS SCREWDRIVER
• CE approved
• Voltage: 3.6V
• Power: Li-ion, 1300mAh
• No-load speed: 180rpm
• Max. torque: 3Nm
• Chuck: 1/4" (6.35mm)
• Charger: AC100-240V, 50/60Hz Europlug
• Charge time: 3-5 hours
• Switch: forward & reverse
• 18pcs 25mm screwdriver bits:
Slot: 3, 4, 5
Philips: PH0, PH1, PH2
Pozidriv: PZ0, PZ1, PZ2
Hex: H2.0, H2.5, H3.0, H4.0
Torx: T8, T10, T15, T20, T25
• 2pcs 50mm screwdriver bits:
Slot: 4
Philips: PH2
• 3pcs HSS twist drill bits: 2, 2.5, 3mm
• 1pc 60mm mannetic bit holder
• Packing: double blisterr
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79010 | 3.6V | 4 |