


20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS MINI CHAIN SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Auto-oiling system
• Splash guard
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Rated voltage | 20V |
| Output power | 400W |
| Guide bar length | 8″(200mm) |
| Chain speed | 7.5m/s |
| Chain pitch | 1/4″ |
| Net weight | 2.6kg (5.7lbs) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87366 |
SKU:
87366
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |