
180W BATTERY CHARGER
• CE approval
• For charging TOLSEN 20V batteries 87472 & 87474
• Charging 2pcs TOLSEN 20V 4.0 Ah batteries in 1Hr
• LED battery power indicator
• Europlug
• Packing: color box
| Rated power | 180W |
| Output voltage | 20VDC |
| Input voltage | 220-240VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Charging current | 4.0A+4.0A |
| QTY./CARTON | 12 |
| STOCK NO. | 87488 |
SKU:
87488
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION CORDLESS DRILL
• CE approval
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck capacity | 0.8-10mm (3/8”) |
| Max. torque | 35 N.m (310in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 25mm (1”) |
| Max. drilling capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87212 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Metal keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
1pc 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-500/0-2000min-1 |
| Chuck capacity | 2-13mm (1/2”) |
| Max. torque | 58 N.m (513in.lbs.) |
| Clutch | 21+1 setting |
| Max. drilling capacity in wood | 38mm (1-1/2”) |
| Max. drilling capacity in steel | 13mm (1/2”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87252 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION LED WORK LIGHT
2.0Ah LI-ION BATTERY PACK
LI-ION BATTERY CHARGER
90W LI-ION BATTERY CHARGER
20V LI-ION CORDLESS DRILL (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Li-Ion battery
• Keyless chuck
• Spindle automatic locking
• Step speed selection
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• 2 modes (screwdriving / drilling)
• LED light
• LED battery power indicator
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 120VAC 60Hz, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Rated Voltage | 20VDC |
| No-load Speed | 0-400/0-1500min-1 |
| Chuck Capacity | 10mm (3/8”) |
| Torque Max. | 35N.m (310in.lbs.) |
| Max. Drilling Capacity in steel | 10mm (3/8”) |
| Max. Drilling Capacity in Wood | 25mm (1”) |
| QTY./CARTON | 6 |
| STOCK NO. | 87401 |