
20V LI-ION CORDLESS HIGH PRESSURE WASHER (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• CE approval
• Li-Ion battery
• 3 setting pressure selection
• Includes:
1pc 4.0Ah battery pack
1pc battery charger: 120VAC 60Hz, 1hr fast charging
1pc bottle cap with straw
1pc foam pot
1pc water filter
1pc Spray Nozzle
1pc hose connector
1pc water inlet hose 5meter
1pc washing gun 6 pattern nozzle
1pc universal nozzle
• Packing: carbon fiber storage bag with color box
| Rated voltage | 20V |
| Rated output power | 250W |
| Maximum pressure | 2.2Mpa(320psi) |
| Working water flow | 3.6L/min |
| Spray Nozzle | 0°-40° adjustable |
| Working time | Up to 60 mins – High(20 mins) /Mid(40 mins) / Eco(60 mins) |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87550 |
SKU:
87550
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS IMPACT WRENCH (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Li-Ion battery
• Electronic speed adjustment
• Reverse function
• Variable torque
• LED battery power indicator
• Integrated LED light
• Belt hook
• Includes:
2pcs 2.0Ah battery packs
1pc battery charger: 220-240VAC 50/60Hz,
Europlug, 1hr fast charging
• Packing: canvas bag with color box
| Voltage | 20V |
| No-load speed | 0-2500min-1 |
| Impact rate | 0-3000 ipm |
| Max. torque | 300 N.m (244ft.lbs.) |
| Square drive | 1/2" |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87258 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ANGLE GRINDER (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 125mm / 5" |
| No-load speed | 10000min-1 |
| Spindle thread | M14 |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87278 |
LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CHAIN SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• High chain speed for fast cutting
• Variable speed control trigger
• Quick change chain adjustments system
• Electronic brake + mechanical brake
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 2x20V |
| Output power | 1000W |
| Guide bar length | 14"(355mm) |
| Chain speed | 16m/s & 12m/s |
| Chain pitch | 3/8" |
| Net weight | 3.8kg (8.4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87360 |