
20V LI-ION CORDLESS ANGLE GRINDER (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
• Soft start
• Restart protection
• Safety clutch
• Quick adjustable protective casing
• Soft grip
• Battery/charger not included
• With 1pc side handle and 1pc wrench
• Packing: color box
| Rated voltage | 20V |
| Diameter of wheel | 115mm; 4-1/2″ |
| No-load speed | 8500min-1 |
| Spindle thread | 5/8″ |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87417 |
SKU:
87417
Category: 20V LITHIUM-ION PLATFORM
Attachment
Related products
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS ROTARY HAMMER (INDUSTRIAL) (TOOL ONLY)
• Brushless motor
• CE approval
• SDS-Plus chuck
• Rotation speed stabilization system
• Anti-vibrations system
• Safety clutch
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 0-1200min-1 |
| Blows per minute | 0-4800 bpm |
| Impact energy | 2.5J |
| Drill diameter in concrete | 24mm (1") |
| Drill diameter in steel | 13mm (3/8") |
| Drill diameter in wood | 40mm (1-1/2") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87272 |
20V LI-ION BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW (INDUSTRIAL)
• Brushless motor
• CE approval
• Soft start
• Spindle lock function
• Locking switch with auxiliary handle
• Aluminium base plate
• Integrated LED light
• Battery/charger not included
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| No-load speed | 3800min-1 |
| Circular saw blade | Ø185mm (7-1/4”) |
| Bore | Ø20mm |
| Max. cutting depth at 90° | 62mm (2-7/16") |
| Max. cutting depth at 45° | 43mm (1-3/4") |
| QTY./CARTON | 4 |
| STOCK NO. | 87282 |
20V LI-ION LED WORK LIGHT
20V LI-ION FLOOD LIGHT
20V LI-ION CORDLESS CHAIN SAW
20V LI-ION CORDLESS STRING TRIMMER
• CE approval
• 2 telescopic aluminum tubes with trimming function
• Flower protection frame
• Auxiliary handle can be rotated
• Perfect ergonomics and soft-grip handle
• Packing: color box
| Battery pack voltage | 20V |
| Output power | 200W |
| No-load speed | 7500 min-1 |
| Cutting capacity (diameter) | 300mm (12”) |
| Head adjustment cutting angle | 0°/ 22.5°/ 45°/ 67.5°/ 90° |
| Max.cutting trimmer line | Ø1.6mm |
| Net weight | 1.8kg (4lbs) |
| QTY./CARTON | 2 |
| STOCK NO. | 87372 |
12V LI-ION CORDLESS DRILL & IMPACT DRIVER SET
• CE/EMC approved
• Contains:
1pc li-ion cordless drill
-Voltage: DC 12V
-Power: Li-ion, 1x1500mAh
-No-load speed: 0-400rpm / 0-1400rpm
-Clutch: 18+1 setting rings
-Max torque: 28N.m.
-Chuck:10mm keyless chuck
-Switch: forward & reverse
-Charger : AC 100-240V, Europlug
-Charging time: 1h fast charging
-3 lever LED battery power indicator and one power
Light
-Soft grip handle
1pc li-ion impact driver
-Voltage: DC 12V
-Power: Li-ion, 1x1500mAh
-No-load speed: 0-2400rpm
-Impact rate: 3100bpm
-Max. torque: 100Nm
-1/4"(6.35mm) quick release bit holder
-3 level LED battery power indicator and one power Light
-Soft grip handle
• Charger : AC 100-240V, Europlug
• Charging time: 1h fast charging
• Packing: Canvas bag with color box
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79038 | 12V | 10 |
20V LI-ION CORDLESS DRILL (INDUSTRIAL) (SPECIALLY FOR 110-120V MARKET)
UL approval
Voltage: DC20V
Power: Li-ion, 2*2000mAh
No-load speed:0--400rpm/0—1500rpm
Clutch: 18+1 setting rings
Max torque: 337 in.lbs.
Chuck: 3/8" keyless chuck
Switch: forward & reverse
Charger : AC 100-240V
Charging time: 1h fast charging
Two batteries included
Motor brake
3 level LED battery power indicator and one LED power Light
Ergonomic grip design
Including 13pcs accessories
1 pcs Magnetic nut socket
6 pcs bit: PH1,PH2,PZ1,PZ2, 5mm,6mm
6 pcs drill bits: 1.5,2,3,4,5,6mm
Packed in blow mould case
| STOCK NO. | SIZE | QTY./CARTON |
| 79215 | 20V | 4 |